Veenilaiendite ravi - endovenoosne laserablatsioon (EVLA)

Veenilaiendid ehk varikoos on laialt levinud probleem, mida esineb ligi 40% täiskasvanutest.  Tegemist on meditsiinilise seisundiga, mille puhul veeni sein laieneb ning nähtavale võivad ilmuda välja võlvuvad komud ehk veenilaiendid. Enamasti esinevad veenilaiendid jalgadel ja põhjuseks on veeniklappide düsfunktsioon.

Veeniklapid aitavad verel ühes suunas voolata ning tagavad vereringe südamesse. Kui need klapid aga ei sulgu korralikult, voolab veri tagasi veenidesse ning veenid laienevad ja venivad.

Veenilaiendite esmasteks sümptomiteks on läbi naha nähtavad sinakad kapillaarid või veenid ja jalgade väsimus, sealhulgas valu, turse, raskustunne ning krambid. Ja muidugi tekitavad veenilaiendid ka esteetilisi probleeme.

Millised on veenilaiendite tekke riskifaktorid?

  • geneetiline eelsoodumus - enamasti on need päriliku iseloomuga
  • vanus
  • sugu (naistel esineb neid sagedamini) 
  • ülekaal
  • istuv eluviis
  • rasedus
  • pikaajaline seismine või istumine

 

Mis on endovenoosne laserablatsioon (EVLA)? 

Endovenoosse laserablatsiooni (veenide sulgemine laseriga) eelised veenilaienditest vabanemiseks:

  • operatsioonist ei jää ühtegi suuremõõdulist armi
  • miniinvasiivne ravimeetod - ei tehta naha sisse ühtegi lõiget
  • toimub kohaliku tuimastusega - puudub vajadus üldanesteesiaks
  • kiire taastumine protseduurist - tavapäraste tegevuste juurde võib naasta juba samal päeval

 

Kuidas toimub EVLA protseduur?

Protseduur algab naha tuimestamisest lokaalanesteetikumiga, millele järgnevalt kanüleeritakse suletav veen. Läbi kanüüli viiakse veeni fiibersond ja selle korrektset positsiooni kontrollitakse ultrahelianduriga. Suletava veeni ümbrusse süstitakse ultraheli kontrolli all lokaalanesteetikumi sisaldavat lahust, et muuta protseduuri valutuks ja kaitsta veeni ümbritsevaid kudesid.

Fiibersond ühendatakse laseriga, mis tekitab soojusenergiat ja sulgeb veeni seestpoolt vaid mõne minutiga. Pärast veeni sulgemist eemaldatakse lasersond.

Suur füüsiline koormus, kontaktsport ja ujumine on lubatud alates 2 nädala möödudes.

Meie kliinikus on veresoonte laserraviks olemas kaasaegne Fotona laser. 

Veenilaiendite laserkirurgiat ehk endovenoosset laserablatsiooni teostab dr Mari Laasma Laserravi- ja Ilukliinikus kardiovaskulaarkirurg dr Margus Planken. 

Kuidas ma tean, kas EVLA protseduur mulle sobib?

Enne protseduuri tuleb tulla konsultatsioonile. Esimesel vastuvõtul uurib arst jalgu, palpeerib neid laienenud veresoonte ja tursete tuvastamiseks ning vajaduse korral hindab spetsiaalse ultraheliaparaadiga veresoonte seisukorda ja läbilaskvust.

Miniflebektoomia – kellele ja kuidas?

Tegemist on väikeste (1 mm) aukude kaudu varikoossete veenide eemaldamisega. Kuna miniflebektoomia ei kõrvalda varikoosse veeni tekkepõhjust, kombineeritakse seda meetodit meie kliinikus endovenoosse laserablatsiooniga.